O jakich zasadach BHP pamiętać podczas pracy na wysokości?

Inne

Bezpieczna praca na wysokości często wiąże się z użytkowaniem drabiny. O czym pamiętać, by tego rodzaju prace były całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia użytkowników? Do jakich reguł warto się stosować? Na najważniejsze pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.

Właściwy dobór sprzętu

Niesprawna technicznie drabina czy inny sprzęt wybrany do pracy na wysokości z pewnością nie będą sprzyjać zapewnieniu bezpieczeństwa przy tego rodzaju pracach. Warto więc pamiętać przede wszystkim o tym, by dokładnie sprawdzić stan wybieranego sprzętu i upewnić się, że jest on stabilny i wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Niezwykle istotne staje się też to, by zostać odpowiednio przeszkolonym z zasad związanych z eksploatacją danego sprzętu. Do tego koniecznie zadbać należy i o to, by właściwie dobrać rodzaj sprzętu do zaplanowanej do wykonania pracy.

Praca w zespole

Bezpieczna praca na wysokości to najczęściej praca wykonywana w zespole składającym się przynajmniej z dwóch osób. Nie dzieje się tak przypadkowo. Nie dość, że druga osoba będzie zabezpieczać od dołu miejsce pracy, to do tego jeszcze pomoże odpowiednio oznakować teren, na którym zachodzi niebezpieczeństwo upadku różnych przedmiotów z wysokości.

Ważne środki ochrony osobistej

W myśl obowiązujących w Polsce przepisów BHP zadbać należy także o to, by do pracy na wysokości korzystać z odpowiednio dobranych środków ochrony osobistej. Właściwy dobór sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem jest niezwykle ważny. Na podstawowy zestaw asekuracyjny składają się nie tylko certyfikowane szelki bezpieczeństwa z przednim punktem zaczepowym i pasem biodrowym, ale i linka opasująca, zaczep taśmowy, urządzenie samozaciskowe z liną o właściwej długości, hełm ochronny z paskiem, worek transportowy czy amortyzator bezpieczeństwa z dwoma linkami. Oczywiście nie można zapominać i o korzystaniu z odpowiedniej odzieży ochronnej od dobrego producenta. O tym wszystkim mówi się podczas specjalistycznych szkoleń z zakresu BHP, z których warto korzystać!